|
February |
|
Sat 7 |
Cruising Seminar
Eastport Libary, 1:00 - 4:00
|
Racing Seminar
Eastport Libary, 1:00 - 4:00
| Sat 14 |
|
|
Sat 21 |
Potpourri Seminar
Annapolis Libary, 1:00 - 4:00
|
|
Sat 28 |
Maintenance Seminar
Broadneck Libary, 2:00 - 4:30
|
|
April |
|
Sat 18 |
Early Bird Cruise, Ridout Creek (Leigh) |
NOOD (AYC), T. Williams |
Fri 24 |
|
NOOD (AYC), T. Williams |
Sat 25 |
Spring Rendezvous, Lake Ogleton |
NOOD (AYC), T. Williams |
Sun 26 |
|
|
May |
|
Sat 2 |
Maintenance Weekend, Mill Creek (Lehman) |
A30 Spring Series (PSA), Magothy R., Bergquist |
Sat 9 |
|
A30 Spring Series (MRSA), Magothy R., Bergquist |
Sun 10 |
|
Miles River Race (MRSA), Adams |
Sat 23 |
Memorial Day Cruise, St. Michaels (Palmer) |
|
Sun 24 |
Memorial Day Cruise, Pirate Night (Palmer) |
|
Sun 25 |
Memorial Day Cruise, Sail Home |
|
June |
|
Sat 6 |
Luce Creek Cruise, Severn R. (Lathom) |
Ted Osius Memorial Regatta (SCC), Annapolis, Cole |
Sun 7 |
|
Syronelle (GLAA), Toronto, Meinhold |
Sat 13 |
|
Syronelle (GLAA), Toronto, Meinhold |
Sun 14 |
|
|
Sat 20 |
Children's Cruise, Broad Creek (Meinhold) |
|
July |
|
Fri 3 |
Start Summer Cruise, Annapolis (Adams) |
|
Sat 4 |
Day 2, Bodkin Creek |
|
Sun 5 |
Summer Cruise, The Real Start
Day 3, Annapolis (Adams)
Fairlee Creek |
|
Mon 6 |
Day 4, Fairlee Creek Cabin John |
|
Tue 7 |
Day 5, Sassafras |
|
Wed 8 |
Day 6, Still Pond |
|
Thu 9 |
Day 7, Worton Creek (BBQ hosted by Bill Carter) |
|
Fri 10 |
Day 8, Swan Creek, Rock Hall |
|
Sat 11 |
O's Game, Baltimore (Lehman) |
|
Sun 12 |
End Summer Cruise — Sail Home |
|
August |
|
Sat 1 |
Summer Rendezvous / Commodore's Champagne Party, Paula Binder's Spa Creek (Foote) |
|
Sat 15 |
Broad Creek (Beigel) |
|
September |
|
Sat 5 |
Labor Day Cruise, Langford Reed Creek (Lodge) |
|
Sun 6 |
Labor Day Cruise, Langford Reed Creek (Lodge) |
|
Mon 7 |
Sail Home |
Oxford Race (TAYC/NASS),Gamber |
Sat 12 |
|
Oxford Race Back (TAYC/NASS),Gamber |
Sun 13 |
|
Queenstown Race, Helms |
Sat 19 |
|
Queenstown Race Back, Helms |
Sun 20 |
|
Hospice Cup (SSC), Cole |
Sat 26 |
Navy Game Cruise, Weems Creek (Gamber/Bergquist) |
|
October |
|
Sat 3 |
Fall Rendezvous, (Meinhold) Linda Williams', Whitehall Creek, Annapolis Start Fall Cruise (Lodge) |
|
Sun 4 |
Day 1, Baby Owl Cove, Leadenham Creek |
|
Mon 5 |
Day 2, San Domingo Creek — Soup Night |
|
Tue 6 |
Day 3, Island Creek, Choptank R. |
|
Wed 7 |
Day 4, Lunch at Horn Point, then Sawmill Cove |
|
Thu 8 |
Day 5, Oxford/Plaindealing Creek — Pumpkin Night |
|
Fri 9 |
Day 6, Dun Cove |
|
Sat 10 |
Day 7, Tilghman Creek |
|
Sun 11 |
End Fall Cruise — Sail Home |
|
Fri 16 |
International Friendship Weekend (Maliszewski) |
Bruce Rankin Regatta (PSA), Magothy, Morris |
Sat 17 |
International Friendship Weekend (Maliszewski) |
Bruce Rankin Regatta (PSA), Magothy, Morris |
Sun 18 |
International Friendship Weekend (Maliszewski) |
|
November |
|
Sat 7 |
Die Hard, Broad Creek (Lehman) |
|
December |
|
Sat 5 |
Windjammer's lecture: Beth Leonard, Sailor, Writer, Lecturer |
|
Sun 6 |
Picture Night, PSA (T. Williams) |
|
January |
|
Sat 9 |
Annual Dinner, Admiral Fell Inn, Baltimore (Foote) |
|
Sat 16 |
Windjammer's lecture: Tania Aebi, Sailor, Writer, Mom
Free for A30 members
|
|
February |
|
Sat 13 |
Windjammer's lecture: Gary Jobson, World Sailor & TV Commentator
|
|
March |
|
Sat 13 |
Windjammer's lecture: Dick & Dixie Goertemiller, Sailors, Writers
|